Gömü ve Maliye Bakanı Nebati’den enflasyon açıklaması! Madde madde sıraladı

Tüm dünyada olduğu şeklinde Türkiye’de de her insanın gözü kulağı ekonomideki gelişmelerde… Bu kapsamda Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin tüm konuşmaları yakından takip ediliyor. Hande Fırat, Soçi öncesi Bakan Nebati ile görüştü. Nebati’nin enflasyon açıklamaları dikkat çekti.

Abone ol

Temmuz enflasyonu aylık yüzde 2,37 artışla senelik yüzde 79,60 oldu. Besin tutarları yüzde 94.7 artarken, senelik bazda ulaştırmada yüzde 119,11 artış yaşandı. Soçi ziyareti öncesi Bakan Nebati ile buluşan Hande Fırat, görüşmenin detaylarını okuyucularına aktardı. 

Gömü ve Maliye Bakanı’na temmuz ayındaki enflasyonu hatırlattığını belirten Fırat, Bakan Nebati’nin yükselişin nedenlerini madde madde sıraladığını belirtti:

– “1970’lerde tüm dünyayı etkileyen petrol krizinin peşinden bugün dünyanın karşılaşmış olduğu harp dolayısıyla enerji tutarları arttı.

– Bu sıkıntılı süreç, bilhassa Türkiye şeklinde gelişmekte olan ve enerjide yüksek oranda dışa bağımlı ülkelerde daha etkili oluyor.

– Mevcut konjonktür, enflasyonun küresel bir problem olmasına niçin oluyor ve neredeyse tüm ülkelerde son 35-40 senenin en yüksek Enflasyon seviyeleri yaşanıyor. Buna ek olarak tedarik zincirlerinde gerçekleşen aksaklıklar, artan korumacılık eğilimleri, yaşanmış olan arz-talep uyumsuzlukları ve iklim değişikliği de enflasyon üstündeki riskleri belirginleştiriyor.

– Küresel zorlukların arttığı 2022 yılının ilk 7 ayında dünya genelinde olduğu şeklinde devletimizde de enflasyonist baskılar arttı ve senelik tüketici enflasyonu temmuz ayında yüzde 79.6’ya terfi etti.”

Bakan Nebati, Enflasyonla Savaşım Timi denetimlerinin tavizsiz süreceğini sözlerine ekledi. Hükümetin attığı adımlar kapsamında; enflasyonla mücadeleyi desteklemek suretiyle 2022 senesinde toplam 250.8 milyar lira vergi gelirinden vazgeçildiğini söylemiş oldu.

Bundan sonraki süreci ise şöyleki özetledi:

– Besin Komitesi ve Fiyat İstikrarı Komitesi aracılığı ile tertipli toplantılar sürüyor, tedbirlerin alınmasına yönelik olarak istişareler yapılıyor. İhtiyaç oldukça da lüzumlu kararlar alınacak.

– Önümüzdeki dönemde para ve maliye politikalarının eşgüdümünün güçlendirilmesi, mal ve hizmet piyasalarında rekabet ve verimliliğin artırılması, enflasyondaki ataleti azaltıcı politikaların hayata geçirilmesi ile fiyat istikrarının kalıcı şekilde tesis edilmesi amaçlanıyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.