Hayvanlarını 5 bin 300 TL’ye sigortalatan yetiştiriciye 823 bin TL hasar ödemesi

Ziraat Sigortaları Havuzu‘nca (TARSİM), 5 bin 300 TL’ye hayvanlarını sigortalatan yetiştiricinin 823 bin TL hasar ödemesi almış olduğu bildirildi.

TARSİM’den meydana getirilen açıklamada, 26-27 Haziran’da Düzce başta olmak suretiyle Bartın ve Zonguldak illerinde meydana gelen sel ve su baskını hadisesi sonucunda büyükbaş hayvanları ziyan olan ve hasar dosya işlemleri tamamlanan 8 sigortalı yetiştiriciye toplam 970 bin TL hasar ödemesi yapıldığı kaydedildi.

970 bin TL hasar ödemesinin 823 bin TL’sini sel-su baskını sebebiyle 124 baş hayvanı ziyan olan bir yetiştiricinin alacağı belirtilen açıklamada, söz mevzusu üreticinin, 5 bin 300 TL prim ödemesi yaparak toplamda 229 hayvanını Büyükbaş Hayvan Yaşam Sigortası ile güvence altına almış olduğu aktarıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Vatanımızda senelerdir büyükbaş hayvancılık işletmelerimizin güvencesi olan TARSİM, yetiştiricilerimize can suyu olmaya devam etmektedir. Geçtiğimiz haziran ayında Düzce başta olmak suretiyle Bartın ve Zonguldak illerinde meydana gelen sel ve su baskını afeti sonucunda toplam 136 sigortalı büyükbaş hayvan (süt sığırı ve manda) ziyan olmuştur. Eksperler tarafınca meydana gelen hasar tespit işlemlerinin arkasından dosyaları tamamlanan 8 sigortalı yetiştiricimize toplam 970 bin TL hasar ödemesi gerçekleştirildi. Söz mevzusu hasar ödemelerinin 823 bin TL’si, 229 baş hayvanını ziraat sigortası ile 5 bin 300 TL’ye güvence altına alan ve sel-su baskını afeti sebebiyle 124 hayvanı ziyan olan tek bir yetiştiriciye yapılmış oldu.

Büyükbaş Hayvan Yaşam Sigortası kapsamında, 40 bin TL sigorta bedeli olan bir büyükbaş hayvan, her türlü naturel afet, kaza, yırtıcı hayvan saldırısı, yılan ve böcek sokması, zehirli davet otları ve yeme bağlı zehirlenmeler ile yangın ve infilak risklerine karşı 126 TL benzer biçimde son aşama uygun primle güvence altına alınabilmektedir. Yetiştiricilerimize zaman kaybetmeden Büyükbaş Hayvan Yaşam Sigortalarını yaptırmalarını ve beklenmedik risklere karşı hayvanlarını yüzde 50 devlet prim yardımıyla üye sigorta şirketlerinin yetkili acenteleri vasıtasıyla güvence altına almalarını tavsiye ediyoruz.”

Ziraat Sigortaları Havuzu su baskını Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.