Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalınca, İsveç ve Finlandiyalı heyetlerle görüşmelerini değerlendirdi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalınca, Finlandiya ve İsveç‘in NATO başvurusu ve Türkiye’nin endişeleriyle ilgili müzakerelerin süreceğini, Madrid Zirvesi’nin son tarih olmadığını söylemiş oldu.

Kalınca ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu mevzusunda emek verme yapmak suretiyle Brüksel’deki NATO Karargahı’nda temaslarda bulunmuş oldu.

Burada basına açıklamalarda bulunan Kalınca, müzakerelerin süreceğini, 29-30 Haziran’da İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenecek zirvenin son tarih olmadığını altını çizdi.

Kalınca, NATO’nun bir güvenlik ittifakı olduğu gerçeğini, İttifaka üye olmak isteyen ülkelerin NATO müktesebatını bire bir uygulama ve üye ülkelerin dile getirmiş olduğu güvenlik endişelerini karşılama yükümlülükleri bulunduğunu, muhataplarına aktardıklarını belirtti.

Genel olarak açık ve samimi bir görüşme ortamı bulunduğunu ve bu tür müzakerelerin süreceğini dile getiren Kalınca, sonraki süreçte belirleyici faktörün, söz mevzusu iki ülkenin sahada atacağı somut adımlar olduğuna işaret etti.

PKK’nın İsveç’teki propaganda eylemleri

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalınca, terör örgütü PKK’nın İsveç’teki propaganda eylemlerini “örgütün seneler içinde kazanılmış olduğu mevcudiyetin somut göstergesi” olarak değerlendirdi.

PKK’nın faaliyetleriyle ilgili İsveç’in acilen adım atmasını beklediklerini ifade eden Kalınca, İsveçli yetkililerden de bu yönde pozitif yönde söylemler duyduklarını, 1 Temmuz itibarıyla yeni bir terörle savaşım yasasının yürürlüğe gireceğinin söylendiğini, sadece bunu tam olarak ne bulunduğunun ilerleyen süreçte görüleceğini söylemiş oldu.

Kalınca, “PKK’nın Avrupa’nın göbeğinde bu ülkeleri tutsak alırcasına bir etkinlik zinciri içinde bulunmasının kabul edilemez” bulunduğunu belirterek, bu mevzunun yakın takip edeni olduklarını kaydetti.

Finlandiya Madrid İsveç Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.