Çin’in tahrik eden Tayvan ziyaretinden sonrasında Blinken’den Pekin’i kızdıracak izahat

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin’in Japonya’nın münhasır ekonomik bölgesine (MEB) atılan füzeler de dahil olmak suretiyle Tayvan’ı hedef alan askeri tatbikatlarının “mühim bir tırmanış” bulunduğunu belirtti.

Abone ol

Blinken, Kamboçya’nın başkenti Punom Pen’deki bir otelde düzenlenen, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi’nin de yer almış olduğu Doğu Asya Dışişleri Bakanları Zirvesi toplantısına katıldı.

Toplantı aralarında gazetecilere verdiği demeçte Blinken, “Çin, Tayvan Boğazı ve çevresindeki kışkırtıcı askeri faaliyetlerini çoğaltmak için Sözcü Pelosi’nin (ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi) ziyaretine aşırı tepki göstermeyi ve bunu bahane olarak kullanmayı seçti.” dedi.

Blinken, Çin’in Japonya’nın münhasır ekonomik bölgesine atılan füzeler de dahil olmak suretiyle Tayvan’ı hedef alan askeri tatbikatlarının “mühim bir tırmanış” bulunduğunu belirterek, “Çin’in yapmış olduğu tehlikeli eylemlerin” arkasından ABD’nin Japonya ile “kuvvetli dayanışma” içinde bulunduğunu altını çizdi.

Öte taraftan AP’ye gore, Çin Dışişleri Bakanı Vang toplantının yapıldığı odaya girerken Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un omzunu sıvazladı ve el salladı. Lavrov da buna karşılık olarak Vang’a el salladı.

Odaya son olarak giren Blinken, ortalama yarım düzine ötedeki kendi koltuğuna otururken Lavrov ve Vang’a bakmadı.

Blinken, 2-12 Ağustos’ta Kamboçya, Filipinler, Cenup Afrika, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Ruanda’yı ziyaret etmek suretiyle Asya ve Afrika turuna çıkmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Blinken’ın Vang ve Lavrov ile bire bir görüşme planı olmadığını belirtmişti.

Çin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ziyaretini gerekçe göstererek, Ada çevresinde “bir takım askeri tatbikat” başlatmıştı.

Çin’in fırlattığı güdümlü füzelerin Tayvan civarlarında Ada’nın şimal, cenup ve doğu bölgelerine düşmüştü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.