Çin’in fırlattığı güdümlü füzeler Tayvan yakınlarına düştü

Tayvan, Çin’in ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ziyaretinin peşinden Ada çevresinde düzenlemiş olduğu askeri tatbikatlarda fırlattığı güdümlü füzelerin, “kara suları” olarak görmüş olduğu bölgelere düştüğünü duyurdu.

Abone ol

Tayvan Müdafa Bakanlığından meydana getirilen açıklamada, “Çin ordusunun öğle saatlerinde ateşlediği oldukca sayıda Donfeng güdümlü füzesinin Ada’nın kuzeydoğu ve güneybatısındaki bölgelere düşmüş olduğu” açıklandı.

Açıklamada, “Tayvan silahlı kuvvetlerinin seyretme ve bulgu araçlarıyla durumu tespit etmiş olduğu, müdafa sistemlerini devreye soktuğu” kaydedildi.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Doğu Cephesi Komutanlığı, öğle saatlerinde “Tayvan Boğazı’nın doğusundaki bazı bölgelere konvansiyonel füzelerin ateşlendiği, hedeflerin başarıyla vurulmuş olduğu” duyurmuştu.

Ziyaret sonrası askeri tatbikatlar başladı
Müdafa Bakanlığı, Pelosi’nin uçağının Tayvan’a ulaşmasının peşinden, Ada çevresinde “bir takım askeri tatbikat” düzenleyeceğini duyurmuştu.

Ada’nın şimal, güneybatı ve güneydoğusunda deniz ve hava unsurlarının katılmış olduğu ortak tatbikatlar, doğusunda konvansiyonel roket testi ve Tayvan Boğazı’nda uzun mesafe top atışı talimi yapılacağı bildirilmişti.

7 Ağustos’a kadar sürmesi öngörülen tatbikatlar, Çin’in egemenlik ihtilafı içinde olduğu Ada’nın çevresinde fiili bir bekletim oluşturmuş durumda.

Altı bölgede yürütülen tatbikatlar sebebiyle bazı bölgeler vapur ve tayyare trafiğine kapatılırken, boğaz geçişindeki güvenlik endişesi sebebiyle seferlerin aksadığı bildiriliyor.

Çin insansız hava aracı Kinmen Adası üstünde uçtu
Öte taraftan Tayvan Müdafa Bakanlığı, Çin ordusuna ilişkin bir insansız hava aracının, Pelosi’nin ayrılmasının peşinden dün gece Tayvan’a bağlı Kinmen Adası (Quemoy) üstünde uçtuğunu bildirdi.

1950’lerden beri Çin’e ilişkin hiçbir hava aracı Kinmen üstünde uçmamıştı.

Pelosi ve 5 kişilik Kurultay heyetini taşıyan tayyare önceki gece Tayvan’a ulaşmıştı. İki haftadır hakkında vurgunculuk meydana getirilen, ABD ile Çin içinde gerilime sebep olan ziyaret, Pekin’in tepkisini çekmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi’nin uçağının Tayvan’a inmesinin derhal peşinden yapmış olduğu açıklamada, ziyareti kınadığını bildirmiş, Müdafa Bakanlığı da Ada çevresinde “bir takım askeri tatbikat” düzenleyeceğini duyurmuştu.

Tayvan’ı kendi topraklarının parçası kabul eden Pekin, ziyareti “egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün ihlali” olarak görmüş olduğu ve sert karşı tedbirler alacağı uyarısında bulunmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.