Çin Bitcoin Karşıtlığında Vites Yükseltiyor! “Kıymeti Sıfıra Gidebilir, Uzak Durun”

Çin Bitcoin Karşıtlığında Vites Yükseltiyor! “Kıymeti Sıfıra Gidebilir, Uzak Durun”. Kripto para piyasaları Mayıs 2022’de Terra blok zincirinde görülen krizle büyük bir gerileme yaşamış ve peşinden toparlanma sürecine girmişti. Sadece sonrasında 13 Haziran 2022 itibariyle piyasalarda bir kez daha büyük çaplı bir gerileme yaşandı ve bu süreçte Bitcoin (BTC) 17 bin dolar bandına kadar geri çekildi.

Çin Bitcoin Karşıtlığında Vites Yükseltiyor! “Değeri Sıfıra Gidebilir, Uzak Durun”

Bitcoin’in derin darbeler almış olduğu bu süreç, akıllara Mayıs 2021 periyodunu getirdi. Hatırlanacağı suretiyle söz mevzusu dönemde de Çin’in kripto paraları ve madencilik hizmetlerini yasaklama emek harcamaları ile beraber piyasalarda büyük çaplı bir düşüş yaşanmıştı. Çin’de kripto para karşıtlığı hız kesmeden devam ederken, Çin’den Batı’ya karşı sert bir suçlama geldi.

Çin’de “Kripto Karşıtlığı” Propagandaya Dönüştü

Çin Resmi Ulusal Medyası, ülkedeki kripto paralara meydana getirilen yatırımları caydırmak için Bitcoin’in sıfır dolara kadar düşebileceği mevzusunda uyarılarda bulunuyor. Çin hükümetinin kripto para yatırımcılarını Bitcoin’in sıfıra doğru gittiği mevzusundaki ikazları artık ülkede propaganda hâklini aldı. Ülkede İngilizce gösterim meydana getiren South China Morning Post (SCMP) gazetesi, 22 Haziran tarihinde Çin’in ulusal medya ajansı Economic Daily’nin insanları “Bitcoin’in kaosa sürüklediği” mevzusunda uyarılarda bulunduğunu yazdı. SCMP’ye bakılırsa kriptolara yatırım yapmak, manipülasyon ve volatilite sebebiyle mantık dışı.

Çin Bitcoin Karşıtlığında Vites Yükseltiyor! “Değeri Sıfıra Gidebilir, Uzak Durun”

Çin Batı’yı Karşısına Mı Aldı?

Geçtiğimiz Temmuz ayında Çin hükümeti Bitcoin madenciliğini tamamen yasaklamış ve ülke çapında bu alandaki çalışmaların tamamını merkez bankası dijital parası (CBDC) için kullanmaya başlamıştı. Tüm kripto para işlemlerini de Eylül 2021’de yasaklayan Çin, 2018 senesinde yabancı kripto para borsalarının ülke içindeki faaliyetlerini de yasaklamıştı. Çin’in, Bitcoin’in sıfıra inebileceği mevzusunda yaymış olduğu haberler, internasyonal basında “Batı’ya karşı sert suçlama” olarak değerlendirildi.

Çin Bitcoin Karşıtlığında Vites Yükseltiyor! “Değeri Sıfıra Gidebilir, Uzak Durun”

Öte taraftan Çin’in aksine İngiltere Merkez Bankası (BoE), her ne kadar ayı piyasası görülüyor olsa da kripto para projeleri arasından sağlam olanların gelecekte oldukça daha kuvvetli olabileceğini söyleyerek pozitif yönde bir açıklamada bulunmuş oldu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.