Brent petrolün varil fiyatı 96,55 dolar

Brent petrolün varili internasyonal piyasalarda 96,55 dolardan işlem görüyor.

Dün 102,41 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 96,78 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.28 itibarıyla kapanışa nazaran yüzde 0,23 düşüşle 96,55 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 90,50 dolardan alıcı buldu.

Son 6 ayın en düşük seviyelerine gerileyen Brent petrolün varil fiyatı, dünya genelinde açıklanan negatif ekonomik veriler ve resesyon beklentileriyle dalgalı bir seyir izliyor.

Dünyanın en büyük petrol tüketicilerinden ABD’nin ticari ham petrol ve benzin stoklarındaki artış da talebin düşük seyrettiği algısını destekleyerek tutarları aşağı yönlü baskılıyor.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi, dün ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta ortalama 4 milyon 500 bin varil artarak 426 milyon 600 bin varile yükseldiğini deklare etti. Piyasa beklentisi stokların ortalama 467 bin varil azalacağı yönündeydi.

Söz mevzusu dönemde ABD’nin benzin stokları da 200 bin varil artışla 225 milyon 300 bin varil oldu.

Öte taraftan, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun eylül ayı için önceki aylara nazaran kısıtlı bir üretim artışına gidileceğine yönelik sonucu fiyatlardaki düşüşü kısıtlıyor.

Suudi Arabistan liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin enerji ve petrol bakanları, çarşamba günü meydana getirilen 31’inci Bakanlar Toplantısı’nda petrol üretimini eylülde günlük 100 bin varil artırma sonucu aldı.

OPEC’ten meydana getirilen açıklamada, yetersiz yatırımlar sebebiyle azalan ek üretim kapasitelerinin, ciddi arz kesintilerine karşı büyük bir dikkatle kullanılması gerektiği açıklandı.

Grup, petrol üretimini haziranda günlük ortalama 432 bin varil, temmuz ve ağustosta ise günlük 648 bin varil artırma sonucu almıştı.

Uzmanlar, önceki aylarda daha yüksek üretim hedefleri koyan OPEC+ grubunun bu hedeflere ulaşamamasının, pek oldukça üye ülkenin kaynaklarını tüketmesinin ve küresel petrol talebinde yaşanmış olan azalmanın dün alınan kararda etkili olduğu görüşünü ifade ediyor.

Hazar Boru Hattı Konsorsiyumunun (CPC) Tengiz-Novorossisk boru hattından meydana getirilen tedariki Tengiz sahasındaki tamirat emek harcamaları ve Kaşagan sahasındaki üretim kesintisi nedenleriyle ciddi oranda düşürdüğüne yönelik haber akışı da fiyatlar üstünde etkili oldu.

Küresel petrol arzının ortalama yüzde 1’ini karşılayan CPC boru hattı, Kazakistan petrolünü Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki Novorossisk terminaline taşıyor.

Brent petrolde teknik olarak 97,01 ile 97,34 dolar aralığının direnç, 96,49 ile 96,30 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.

Tam Vapur Şok Denemeleri Opec Iktisat Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.