Bakan Karaismailoğlu: ‘Nissibi Köprüsü’nü 4 milyon 78 bin vasıta kullandı’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Doğu Anadolu Bölgesi ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni birbirine kesintisiz bağlayan Nissibi Köprüsü’nden geçen vasıta sayısının toplam 4 milyon 78 bine ulaştığını bildirdi.

???????Karaismailoğlu, yazılı açıklamasında, Türkiye’nin dört bir yanında yatırımların hızla devam ettiğini, 311 kilometre uzunluğundaki köprü ve viyadükleri 730 kilometreye çıkardıklarını anımsatarak, bu yatırımlardan birinin de Nissibi Köprüsü bulunduğunu bildirdi.

Köprünün Adıyaman ile Diyarbakır’ı birbirine bağlayan Adıyaman-Kahta-Siverek-Diyarbakır Devlet Yolu’nun Mustafa Kemal Atatürk Baraj Gölü’nü kestiği bölümde, barajın su tutmasıyla kara ulaşımının kesintiye uğramış olduğu noktada inşa edildiğine işaret eden Karaismailoğlu, Nissibi Köprüsü’nün 21 Mayıs 2015’te hizmete alındığını kaydetti.

Karaismailoğlu, 610 metre uzunluğundaki köprüyle süratli, konforlu ve güvenli ulaşımın sağlandığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Nissibi Köprüsü gerilmiş eğik kablo askılı yöntemle vatanımızda hayata geçirilen ilk köprüler içinde içeriyor. Köprünün yapımıyla Adıyaman ve Diyarbakır üstünden Doğu Anadolu Bölgesi ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi kesintisiz bağlandı. Feribotla ulaşım süresine gore gezi süresinde ortalama 1,5 saatlik kısalma oldu. Ek olarak Diyarbakır’ın batı, Adıyaman’ın doğu illerine olan uzaklığı 40 kilometre kısaldı. Açıldığı günden bu yana köprüden 4 milyon 78 bin vasıta geçti, zamandan 26,3 milyon lira, akaryakıttan 58 milyon lira olmak suretiyle toplam 84,3 milyon lira tutum sağlandı. Karbon salınımı da 11 bin 755 ton azaltıldı.”

Kaynak: AA

Son Dakika Iktisat Bakan Karaismailoğlu: ‘Nissibi Köprüsü’nü 4 milyon 78 bin vasıta kullandı’ – Son Dakika

Bu haber AA tarafınca hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafınca hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafınca hazırlanan tüm haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bundan dolayı haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.