Aydın haberleri… Aydınlı esnaf duyarsız vatandaşlara tepki gösterdi

Türkiye‘nin en sıcak illerinden olan Aydın’da esnaf Saim Korlaelçi, yoldan geçen vatandaşların kullanabilmesi için iş yerinin önüne kurduğu sebilin duyarsız vatandaşlar tarafınca amacı haricinde kullanılmasına tepki gösterdi.

Sıcak havalarda vatandaşların serinleyebilmesi için su hayrı meydana getiren Korlaelçi, duyarsız vatandaşların suistimali ile karşılaştı. Bazı vatandaşların sebile gelmiş olarak damacanalarını doldurduğunu, tek kullanımlık olan pet bardakları alıp götürdüğünü ifade eden Korlaelçi, vatandaşlara duyarlılık çağrısı yaparak yaşanmış olan duruma tepki gösterdi. Pet bardakların alınması sonucu maliyetin de arttığını ifade eden Korlaelçi; “Maalesef alıp gidilen bardaklar sebebiyle günlük 2 bin bardak kullanılmaya başlandı. Bu da maliyetimizi oldukca artırdı. Aydınlı yurttaşlarımızın sıcak havalarda kullanabilmesi için yerleştirdiğimiz sebili kaldırma noktasına geldik. Yurttaşlarımızdan duyarlılık bekliyoruz” dedi.

Efeler ilçesi Kurtuluş Mahallesi’nde yer edinen dükkanının önüne daha öncede gereksinim sahibi vatandaşlar için askıda ekmek kampanyası ile ekmek dolabı koyan Korlaelçi, o vakit da duyarsız vatandaşların ekmeklerin çoğunu alıp gitmesi üstüne caydırmak amacıyla {güvenlik kamerası} koymuştu. Hayırsever esnaf yapmış olduğu çeşitli hayırlar ile bilinirken duyarsız vatandaşların suistimalinden de kurtulamadı. Son olarak dükkanının önüne koyduğu su sebili ile duyarsız vatandaşların hedefi olan Saim Korlaelçi, sebilin üstüne “Lütfen 2,5 ve 5 litre petlerle su almayın. Her aldığınız 5 litrelik su 2 saat suyun sıcak akmasına sebep olmaktadır. Buradaki su, ev ve işyerlerinize taşımak için değildir, yoldan geçen insanların susuzluğunu gidermesi içindir. Bardak kullanırken kırılgan olmanızı rica ederiz. İçilmeden kullanılan ve atılan her bardak maddi olarak geri dönüyor, anlayışınız için teşekkür ederiz” yazısını yapıştırdı.

Sıcak havadan bunalan vatandaşların soğuk su içererek, serinlemesi için iş yerinin önüne 100 litrelik sebil koyduğunu ifade eden Korlaelçi, “Gayemiz, sıcaktan bunalan vatandaşlarımızı soğuk su ile bir nebze olsun ferahlatmaktı. Salgının yayılmaması için tek içimlik bardaklardan İlk olarak günlük 700 tane yerleştirmiştik. Belli bir süre sonrasında bardak sayısını 2 bine kadar çıkardık fakat gene de bardakların yetmediğini fark ettik. Oldukça sayıda bardağın kısa sürede tükenmesinden şüphelendik ve kamera görüntülerini inceledik. Görüntülerde vatandaşların bardakları toplu olarak alıp götürdüğünü ve sebilden de damacanayla su çektiğini gördük ve büyük üzüntü yaşadık. Hakkaten artan maliyetler dolayısıyla sebili kaldırma noktasına geldik. Lütfen yurttaşlarımızın daha duyarlı olsunlar” dedi. – AYDIN

İhlas Haber Ajansı / Mahalli

Türkiye Aydın su Mahalli Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.